.:: DOĞAL HAMİLELİK ve GEBELİK ::..

 
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Jinekolog Op. Dr. Sn. Burcu KARDAŞ ARSLAN
...........................................................................................................................................................................................................................................................


İnfertilite düzenli ve korunmasız olarak, haftada en az 2-3 kere olacak şekilde girilen cinsel ilişkiye rağmen 1 yıl sonunda gebelik olmamasıdır.

İnferilite görülme sıklığı toplumda %15 civarındadır. Bu çiftlerin büyük bir kısmında gebe kalamamanın nedenini açıklayacak sebepler bulunabilirken, yaklaşık yüzde 10-12'sinde herhangi bir patoloji tespit edilemez. Bu çiftler açıklanamayan infertilite olarak adlandırılırlar.

Eğer daha önceden hiç gebelik olmamışsa bu durum primer infertiliteolarak adlandırılır. Önceden geçirilmiş dış gebelik, boş gebelik, ölü doğum, erken doğum ya da canlı doğum gibi herhangi bir şekilde sonlanmış en az bir tane gebelik mevcut ise bu kez sekonder infertilite den söz edilir.

Bazı durumlarda bireyin ya da çiftin çocuk sahibi olması mümkün değildir. Erkekte testislerin, kadında yumurtalıkların ya da rahmin olmaması, FSH hormonunun yüksek olması, bu durumlara örnektir. Erkekte yada kadında detaylı araştırmalar doktor tarafından yapılarak durumları netleştirilebilir.

Fakat günümüzde, evde yapılan basit kısırlık testleri eczanelerde mevcuttur. Yüksek doğruluk oranına sahip olan Babystart Kısırlık Testleri kadında ve erkekte üretkenlikle ilgili ilk kriterleri kontrol edilmesine imkan veriyor. Babystart FertilCheck Kadın Kısırlık Testi; kadınlar üretkenlikte önemli bir faktör olan FSH hormonunun durumu ölçüyor, Babystart FertilCount Erkek Kısırlık Testi ise; erkeğin sperm sayısının üretkenlik kriteri olan (mL) 20 milyonun altında mı yoksa üstünde mi olduğuna bakılmasını sağlıyor.

Tamamen normal ve gebe kalma potansiyeli olan bir çift korunmaksızın düzenli ve yeterli sayıda ilişkiye girseler bile kadının o ay hamile kalma olasılığı sadece %25'dir.

Gebeliğin oluşabilmesi için kadından ovulasyon ile yumurta hücresinin batin boşluğuna atılması , bunun sağlam tüpler tarafından yakalanması, tüplerde erkekten gelen sperm ile karşılaşarak döllenmesi ve bu döllenen yumurtanın rahim içine gelerek endometrium dediğimiz rahim iç tabakasına yuvalanması gerekmektedir.Basitçe buradaki olaylardan birinde aksaklık oluşursa gebelik oluşmaz ve kısırlıktan söz edilir.

Gebe kalmayı etkileyen faktörler:

Kadının yaşı : Biyolojik saat ilerledikçe kadının gebe kalma şansı giderek azalır. Bunun en önemli nedeni yaş ile birlikte yumurtalıklardaki yumurta sayısı ve kalitesinin azalmasıdır. 20 yaşında bir kadın ile 21 yaşındakinin gebe kalma olasılıkları arasındaki fark çok büyük değilken 30'lu yaşlarda bu fark daha fazla anlam kazanır.

Cinsel ilişki sıklığı : Cinsel ilişki sıklığı açısından normal ya da anormal diye bir sınıflama yapmak doğru değildir. Önemli olan ilişki sayısının az ya da çokluğu değil yeterliliğidir. Bunun için optimum sayı haftada 3 ilişkidir.

Zamanlama : Cinsel ilişki sıklığının yanısıra ilişkinin zamanlaması da önemlidir. Yumurtlamanın olduğu günlerde girilecek olan ilişki, gebelik olasılığını arttıracaktır.

Süre : Çiftin ne kadar zamandır çocuk istediği önemli bir noktadır. Gebe kalmaya uğraşan çiftlerde aradan geçen süre uzadıkça, tıbbi yardım almadan başarılı bir gebelik elde etme olasılığı da o ölçüde azalmaktadır.

Patoloji : İnfertiliteye neden olabilecek bir patolojinin varlığı da gebelik şansını azaltır. Bunlara en güzel örnek geçirilmiş ameliyatlar ya da endometriozisdir.

Kısırlık tedavisi nedene yönelik olarak yapılmalıdır. Eğer tüplerde tıkanıklık varsa bu hastaya aşılama yapmanın bır anlamı yoktur. Erkekte sperm yokluğu (azospermi), kadında tüplerde tıkanıklık, over( yumurtalık) yetmezliği gibi durumlarda Tüp Bebek (IVF) yöntemine başvurulmaktadır.

 

Bu site Fertiltr Üreme Sağlık Ürünleri Dış Tic. Şti.' nin katkılarıyla hazırlanmıştır.