.:: DOĞAL HAMİLELİK ve GEBELİK ::..


Son zamanlarda çiftlerin en büyük sorunlardan biri de çocuk sahibi olamamak. Evliliklerin yaklaşık % 15-20 kadarında istedikleri zaman ve istedikleri sayıda çocuk yapamama sıkıntısı yaşanmaktadır. Erkekde yada kadında yaşanan sağlık problemlerinin haricinde sebepsiz yere çocuk sahibi olamayan çiftlerin sayısı da oldukça fazla.
.
Doktorlar, çİftlerin kısırlık sorunlarının yaklaşık yüzde 40'ı kadınlara, yüzde 40'ı da erkeklere bağlı sağlık problemlerden kaynaklandığını, yüzde 20' si ise açıklanamayan nedenlerle ortaya çıktığını bildiriyor.
.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) dünyada çocuk sahibi olamayan çiftlerin oranını %10-15 olduğu bildiriyor. Türkiye için, 1975 yılında %2 olan kısırlık oranı, 2004’ de %10, 2005’ de %15 ve 2009’ da ise %25’ lere kadar ulaştığı söyleniyor. Kısırlık için sağlık problemlerinin yansıra uzmanlara göre stres, yiyeceklerdeki katkı maddeleri, çevresel etkenler ve modern yaşamın etkileri olarak gösteriliyor. Türkiye’ de kısırlık oranının artışı bu hızla devam ederse 2020 yılında %50’ ye ulaşacak gibi gözüküyor.
Ülkemizde ise, TC. Sağlık Bakanlığı verilerine göre ise, Türkiye'de 2 milyon kişi çocuk sahibi olamıyor ve 150 bin çift ise çocuk sahibi olmak için özel tedavi veya devlet destekli tedaviyi bekliyor. Devlet destekli tedavide, çiftler TC. Sağlık Bakanlığının belirlemiş olduğu hastanelere başvurarak, bazı kriterler doğrultusunda Tüp bebek(IVF) tedavisine başlayabiliyor. Fakat, alınan duyumlara göre bekleme süreçleri 3 ile 7 ay sürüyor.Bu bekleme süreçlerinde yada aşılama(IUI) ve Tüp Bebek(IVF) tedavisi için maddi imkanı olmayan çifler, doğal yolla hamile kalmak için çeşitli vitamin destekleri ve doğal kürlerle dertlerine çare bulmaya çalışıyorlar.
.

Bu site Fertiltr Üreme Sağlık Ürünleri Dış Tic. Şti.' nin katkılarıyla hazırlanmıştır.