.:: DOĞAL HAMİLELİK ve GEBELİK ::..

 
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Jinekolog Op. Dr. Sn. Burcu KARDAŞ ARSLAN
...........................................................................................................................................................................................................................................................


Gebelik elde etmek birçok faktöre bağlıdır. Esas önemli olan doğru zamanlama ve yeterli sayıda cinsel ilişkidir. Zamanlamada bahsedilen, yumurtlama olduktan sonra spermin bu yumurtayı yakalayarak döllenmenin sağlanmasıdır, ancak her kadının yumurtlama dönemi farklılık gösterebilir.

Bu nedenle doğru zamanlama konusunda çiftlere yardımcı olabilecek çok güzel ürünler artık ülkemizde bulunmaktadır. Eczanelerde bulunabilen, oldukça pratik ve yüksek doğruluk oranına sahip Babystart Focus Ovulasyon Mikroskobu ile sınırsız bir şekilde doğru zamanı tespit edebilirler. Tükürükten yapılan bu test, yumurtlama olmadan 24-36 saat önce pozitif değer vererek evde de gebelik planladıkları andan itibaren bu şekilde daha kontrollü olarak gidebilmelerine önemli ölçüde yardımcı olacaktır.

Bunun yanında tabii ki cinsel ilişki sıklığının yanında yeterliliği de bizim için çok önemli. Çiftlere  haftada optimum 3 kez cinsel ilişkiyi önermekteyiz. Ancak kimi zaman bu kişilerde ki stress gibi faktörlerden dolayı bayanlar vajinal kuruluk, ağrılı cinsel ilişkiden (Disparoni), zamanlı cinsel ilişkiye (Timed İntercourse) bağlı şikayetleri gözlenmekte ve ilişki sayısında da sıkıntı olmaktadır.

Bu sıkıntılar yaşandığında kullanılacak olan vajinal jellere çok dikkat edilmelidir. Çoğu vajinal jel, spermlerin hareketliliğine ve yaşamasına engel olmakta, kadınlarda ise bakteri üremesi, mantar, kaşıntı gibi problemlere sebep olmaktadır. Fakat Amerika da özellikle infertil hastalar düşünülerek doğal yolla hamile kalmaya destek amaçlı üretilmiş olan Pre~seed Vajinal Jel, artık ülkemizde de bulunmaktadır.

Pre~seed Vajinal Jel ; içerdiği doğal arabinogalaktan bitki şekeri sayesinde spermlere zarar vermeyip, hatta sperm hücrelerine antioksidan desteği sağlayarak güçlendirip, doğal gebeliği sağlamaya yardımcı bir üründür. Şu an nemlendirici yada yağlandırıcı olarak kullanılan tüm ürünler, spermlerin hareketliliğine engel olacak bir bariyer oluşturmakta yada spermlerin ölmesine sebep olmaktadır. Pre~seed Vajinal Jel ise, spermlere zarar vermeyen tek üründür. Ayrıca, ana maddesini oluşturan, doğal bitki şekeri Arabinogalaktan (arabinogalactan), basit şekerler gibi küçük moleküllü bir şeker olmadığı için, bakteriler tarafından sindirilemiyor. Böylece, bakteri üremesi, mantar, kaşıntı gibi etkiler olmuyor. Hamilelik planlayan çiftlerin, cinsel ilişki sırasında,
6 ay kadarPre~seed Vajinal Jeli kullanmalarını tavsiye ediyorum. Çünkü, bu jel Dünyada ve Türkiye de doğal yolla hamile kalmayı desteklemede güvenle kullanılan tek ürün. Bu nedenle American Society of Reproductive Medicine (Amerikan Üreme Tıbbı Cemiyeti) 2008 yılı Kasım ayında yayınlanan Uygulamalı Komite Raporlarında, Pre~seed in Doğal Üremeyi En İyi Şekilde Sağladığı yönünde tavsiye kararı verilmiştir.

Az önce bahsettiğim üretkenlikle ilgili ciddi problemleri olmayan çiftlerde, Amerika da ve ülkemizde Pre~seed Vajinal Jeli kullanılarak birçok hamileliğin gerçekleştiğini biliyoruz. Bu ürün, korunmayı bırakarak çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için, aşılama ve tüp bebek tedavisine geçmeye karar vermeden önce ya da negatif sonuç alınan tüp bebek tedavilerinin bekleme süreçlerinde her cinsel ilişkide kullanılarak, doğal yolla hamile kalmaya yardımcı olan güvenli bir ürün.

Kısacası ; Gebelik oluşumu için, yumurtalıktan atılan sağlıklı bir yumurtanın, erkeğin sağlıklı döl hücresi olan sperm ile birleşmesi, daha sonra döllenen yumurtanın tüplerden ilerleyerek rahme gelip yuvalanması ve gebeliğin vücut tarafından desteklenmesi gereklidir.  Bu nedenle 1 yıl sonunda istenilmesine rağmen gebelik gerçekleşmezse doktora başvurmakta yarar vardır.

Bu durumda tüp bebek yapmak şart mı?

1 yıl sonun da korunmasız, doğal yolla hamile kalmayı destekleyen Pre~seed Vajinal Jeli kullanılarak girilen ilişkilere rağmen gebelik gerçekleşmezse bu çiftleri doktora başvurmaları gerekmekte, nedenin saptanmasının ardından gerekli tedaviler düzenlenmektedir.

Kısırlık tedavisi nedene yönelik olarak yapılmalıdır. Eğer tüplerde tıkanıklık varsa bu hastaya aşılama yapmanın bir anlamı yoktur. Erkekte sperm yokluğu, kadında tüplerde tıkanıklık,  yumurtalık yetmezliği gibi durumlarda Tüp Bebek (IVF) yöntemine başvurulmaktadır.


 

Bu site Fertiltr Üreme Sağlık Ürünleri Dış Tic. Şti.' nin katkılarıyla hazırlanmıştır.